Image

Копія Погонської ікони Матері Божої

Духовною перлиною храму Святого Пророка Іллі у місті Краматорськ є копія Погонської ікони Матері Божої.

За даними істориків, поява у Погоні чудотворної ікони оповита легендами. Вона написана невідомим автором не пізніше 1650 року. 1736 року в обителі було збудовано нову церкву Успення Пресвятої Богородиці у знак вдячности за дари зцілення, отримані при цій іконі, на пожертви шляхтянок Іванни Велигорської з Потоцьких і Софії Загвойської з Угринських. Тисячі прочан приходили до святині. На їхні пожертви з вдячности за отримані ласки в 70-х рр. ХVІІІ ст. виготовили срібні позолочені шати й корони. Однак під час церковної реформи Йосифа II коштовні шати й корони було знято, як і всі воти, що прикрашали ікону.

На підставі рішення Духовної комісії єпископ Атанасій Шептицький оголосив цю ікону чудотворною.

На початку XX ст. зводять нову церкву та розбудовують монастир. Проте вже 1946 року монастир було ліквідовано радянською владою. Значну частину майна монастирської церкви і, мабуть, чудотворну ікону було перенесено до парафіяльної церкви села Пшеничники біля Погоні. Чудотворна ікона мала кілька копій. Одну з них переховували у своїх домівках благочестиві жителі з різних сіл. Останнім місцем сховку цієї копії було село Дора, неподалік Яремча.

26 травня 1996 року цю ікону урочисто перенесли до новозбудованої каплиці на території монастиря у Погоні. Проте тривали пошуки оригінальної чудотворної ікони. 6 березня 2001 року настоятель Свято-Успенського монастиря отець Никодим Гуралюк віднайшов оригінал. Після реставрації 27 червня 2001 року ікону поблагословив Святіший отець Іван Павло II. Тоді ікона-оригінал повернулася в монастирський храм у Погоні.

Після побудови храму Святого Пророка Іллі в Краматорську у настоятеля о. Василя Іванюка виникла думка замовити для церкви копії чудотворних ікон, які знаходяться на території України.

Під проводом наукового керівника студентка 4 курсу Інституті мистецтв Прикарпатського Національного університету ім. Василя Стефаника Марія Дуб’як писала копію ікони Матері Божої Погінської впродовж шести місяців.

26 червня 2015 року в рамках захисту дипломних робіт в Інституті мистецтв відбулась передача копії ікони Матері Божої з Погоні в Краматорський деканат УГКЦ.